Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Jeskyně Zahrada smyslů - hmatová stezka

Zahrada smyslů - hmatová stezka


Smyslová zahrada vzniká od roku 2009 díky společnosti Kunštát PRO FUTURO a původně má být pro nevidomé a zrakově postižené. Rostliny výrazné vůní, zajímavé hmatem nebo chutí a hmatové i zvukové prvky, to vše mělo usnadnit postiženým seznamování se s přírodou. O zahradu je ale velký zájem mezi všemi návštěvníky, kteří si zde mohou zkusit, jak na tom se smysly jsou. Se zavázanýma očima se mohou pokusit hmatem a čichem rozeznávat rostliny, orientovat se pomocí zvuku potůčku a nebo hmatem rozeznávat různé materiály. Zahrada je tedy otevřená všem a v budoucnu se bude dále rozšiřovat.

Víkend otevřených zahrad

 


U jeskyně blanických rytířů vzniká zahrada plná exponátů „k osahání“

15. května 2012  12:26
Rudka u Kunštátu je známá především jeskyní se sochami Blanických rytířů. Nyní se však v tamním areálu rozrůstá další unikát - takzvaná Zahrada smyslů. Nevidomí a slabozrací si v ní mohou všemi smysly užívat nejrůznější interaktivní exponáty. Jedním z nich je například koule naplněná šiškami.
Arboretum v Rudce otevřelo Zahradu smyslů s interaktivními modely pro slepce.

Arboretum v Rudce otevřelo Zahradu smyslů s interaktivními modely pro slepce. | foto: Jiří Salik Sláma, MF DNES

Nebýt pradědečka, měl by Zdeněk Popelka určitě na práci jiné věci než opečovávat keramické koule s nejrůznějšími předměty, které při otáčení vyluzují rozmanité zvuky, nebo vyvýšené bylinkové záhony, jejichž obsah si návštěvníci mají povinně osahat.

Fotogalerie

Arboretum v Rudce otevřelo Zahradu smyslů s interaktivními modely pro slepce.
Součástí zahrady je například koule naplněná šiškami, které po roztočení
Arboretum v Rudce otevřelo Zahradu smyslů s interaktivními modely pro slepce.
Arboretum v Rudce otevřelo Zahradu smyslů s interaktivními modely pro slepce.

 

Jenže jeho praděd František Burian se rozhodl podpořit místního sochaře samouka Stanislava Rolínka a v Rudce u Kunštátu nechal vybudovat jeskyni se sochami Blanických rytířů.

Když rodina Popelkových jeskyni i s nedalekou rozhlednou získala zpět, areál začal ožívat.

"Začali jsme zde budovat Zahradu smyslů, místo zaměřené na hmat, sluch, čich i zrak a jejich rozvíjení. Vidící návštěvníci i nevidomí si zde mohou osahat rostliny i bylinky, nechybí ale ani zvukové efekty, jezírka propojená potůčkem a kaskádami, keramické vázy, v nichž jsou uschované různé předměty, je zde historický včelín s expozicí včelařství, vše s popisky v Braillově písmu," vyjmenovává správce areálu Zdeněk Popelka.

Přibýt má i ozvučený žulový kámen

Nové stromy, keře i živý plot sázeli i sami nevidomí. Zahrada smyslů se totiž nyní rozšířila o tisíc metrů čtverečních. "Celá nová část parku se letos bude osazovat rostlinami i novými prvky, doplňovat se budou po celý rok. Přibudou další sochy i velká keramická zvonice od místního keramika," vyjmenovává Popelka.

Z jednoho koutu zahrady by se po doplnění prvků návštěvníci měli podzemním telefonem domlouvat s lidmi v dalším zákoutí zahrady, přibýt má ozvučený žulový kámen, který se třením mokré ruky rozezní, keramická reliéfní mapa nebo obrovský krasohled, jehož skleněná koule pomocí vnitřních zrcadel rozloží obraz okolí.

"Nápadů je víc, uvidíme, jak se nám podaří získat dotace. A také co se rozhodne na mezinárodním workshopu, který v červnu pořádáme. Odborníci na podporu smyslů postižených, zahradníci, výtvarníci i zástupci nevidomých nám s rozšířením Zahrady smyslů pomůžou," plánuje Zdena Popelková, vnučka Františka Buriana a předsedkyně obecně prospěšné společnosti Kunštát PRO FUTURO, která smyslovou zahradu založila.

Právě Burian byl po úrazu v dětství celý život silně slabozraký. "Jako speciální pedagog vím, že postižení jsou na okraji společnosti i zájmu a při prohlídce památek jsou diskriminovaní, u nás jsme to chtěli změnit. Je to o to příjemnější, že se zde promítá i osoba dědečka a jeho postižení," dodává Popelková s tím, že v Rudce se provádí ve znakové řeči a od června i s nevidomým průvodcem.

Zdroj: http://brno.idnes.cz/zahrada-smyslu-v-rudce-u-kunstatu-dl9-/brno-zpravy.aspx?c=A120515_1778231_brno-zpravy_mav

 


Zahrada smyslů v Rudce má i zvukovou část

http://blanensky.denik.cz/zpravy_region/zahrada-smyslu-v-rudce-ma-i-zvukovou-cast20110912.html


Rudka u Kunštátu /OBRAZEM/ – Milan Peterka z Blanska nevidí. V pondělí si už poněkolikáté užíval posezení a procházku v Zahradě smyslů v areálu Jeskyní Blanických rytířů v Rudce u Kunštátu, kde se nevidomí mohou samostatně pohybovat a odnést si odtud spoustu zážitků.

Zahrada smyslů v Rudce u Kunštátu.

„Jsou zde podněty pro všechny smysly. Začali jsme s vysazením rostlin, které jsou hmatově, čichově nebo chuťově zajímavé. Teď jsme přidali potůček, který zurčí a padá přes vodopády. Vytváří nejen příjemnou atmosféru, ale pomáhá také v orientaci. Další novinkou jsou keramické koule naplněné pískem či kamínky, které při otáčení vydávají různé zvuky,“ uvedla předsedkyně obecně prospěšné společnosti Pro Futuro Kunštát Zdenka Popelková. Součástí pondělního Dne bez bariér v Rudce bylo nejen otevření zvukové části Zahrady smyslů, ale i hudební hrátky s nástroji z celého světa.

12.9.2011 20:50

 
Akce


Týden v regionech

reportáž - čas asi od 19.40

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1181680258-tyden-v-regionech-brno/311281381890924-tyden-v-regionech/

 

 

 


Smyslová zahrada v Rudce je určena nejen pro nevidomé

Rudka - Už několik let vzniká v Rudce u Kunštátu hned vedle Jeskyně Blanických rytířů smyslová zahrada. Nevidomým a slabozrakým, stejně jako lidem vidícím, kteří dočasně přijdou o zrak pomocí klapek na oči, nabízí možnost využít při poznávání zahrady pouze hmat, čich a chuť. Poznat běžnou květinu je najednou pro mnohé velký oříšek. Zahrada je pro veřejnost otevřena každý den. Jednou do roka, vždy 12. září, se v ní koná Den bez bariér určený pro nevidomé a slabozraké. Akci každoročně připravuje obecně prospěšná společnost Kunštát profuturo, která se zaměřuje na zkvalitnění života lidí se zdravotním postižením a jejich integraci do společnosti.

Smyslová zahrada v Rudce je určena nejen pro nevidomé

Smyslová zahrada v Rudce

Smyslová zahrada v areálu jeskyně Blanických rytířů má kompenzovat lidem se zrakovými problémy to, že si areál nemohou prohlédnout. "Nevidomí a slabozrací mohou pomocí čichu, hmatu nebo chuti rozeznávat rostliny, dřeviny, ale i různé minerály. Záměrně jsme vybrali takové, které jsou výrazné. Z rostlin je to například levandule, dobromysl nebo meduňka," vysvětlila Zdenka Popelková z o. p. s. Kunštát profuturo. V zahradě smyslů najdou návštěvníci také řadu soch od nevidomých sochařů a keramiku se zvukovými efekty od místních keramiků.

Ohlasy návštěvníků jsou více než pozitivní. "Je to unikátní, nádherné. Líbí se mi třeba ta zeď, která volně přechází do přírody. Výborný je i prázdný včelín, který si každý může projít a osahat," uvedl jeden z návštěvníků. "Včelín je uzpůsobený tomu, aby jej nevidomí mohli vnímat hmatem. Je tam reliéf včelky, kterou jsem si mohla osahat, abych věděla, jak vypadá. Jsou tam i různé včelí výrobky, ke každému jsem si přivoněla. Z toho jsem měla obrovskou radost, protože to jsem nikdy neviděla," popsala svoje zážitky Helena Hádlerová.

přehrát video

"V jiných zahradách se na nic sahat nesmí, u nás je to naopak žádoucí. Nevidomí díky tomu získavají další podněty a tím mohou kompenzovat to, že nevidí. A všichni vidící si u nás mohou půjčit klapky na oči a ponořit se do tmy a do role nevidomého," řekla Popelková. Vidící zažijí pocit nejistoty a hledání a mohou si ověřit, zda jsou schopní podle ostatních smyslů rozpoznávat známé věci. "V jistém smyslu to pro ně může být poučné a v každém případě zajímavé," dodala.

Smyslová zahrada v Rudce je přístupná každý den ve stejný čas jako jeskyně Blanických rytířů. Den bez bariér se koná každý rok 12. září.

 


Natáčení americké tiskové agentury Associated Press

 

Akce dokumentů