Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Jeskyně Napsali o nás DNZ Bystré 6.8.2011

DNZ Bystré 6.8.2011

Prapory Umbul – umbul zavlály u Jeskyně Blanických rytířů

zdroj: http://www.dnzbystre.cz/clanek.php?id=363

 


Prapory Umbul – umbul zavlály u Jeskyně Blanických rytířů

 

Obyvatelé Domova na zámku Bystré a Domova pro osoby se zdravotním postižením Paprsek ve Velkých Opatovicích se sešli na výtvarném workshopu pro mentálně postižené „Doteky II“v Rudce u Kunštátu, který pořádala ve dnech 30. května až 4. června o.p.s. Kunštát PRO FUTURO.

Amatérští umělci tvořili svá díla pod vedením švýcarských výtvarnic Martin Marianne a Suzanne Pettinato, které přijely ukázat trendy arteterapie, léčby výtvarnou činností. Mezinárodní projekt byl financován z Fondu Partnerství – Švýcarské finanční spolupráce.
„Přemýšleli jsme o tématu prací, inspiraci jsme našli v českých a moravských pohádkách. Často se v nich objevuje motiv zvířat, hlavně ryby a ptáka“, řekla při slavnostní vernisáži před Jeskyní Blanických rytířů v sobotu 4. června Suzanne Pettinato. Tyto motivy vymalované mentálně postiženými autory pak přenesené na plátno daly vzniknout vlajkám Umbu-umbu symbolizujících solidaritu, setkávání a spojení různých kultur.

Při vernisáži před jeskyní Blanických rytířů oba tyto několikametrové prapory z dílny tvůrců z Bystrého i Velkých Opatovic vlály nad hlavami účastníků.
“Byla to náročná a velmi zajímavá práce. Jsem velmi ráda, že jsem mohla tvořit s těmito lidmi. Moc jim děkuji. Výborně spolupracovali. Viděli jsme, jak je jejich svět je bohatý a umí se dobře výtvarně vyjadřovat“, uvedla druhá z výtvarnic, Martin Marianne. Připomněla také další náplň týdenního workshopu - tvorbu zvířat z použitého materiálu, hlavně PET lahví. Pod rukama šikovných umělců vznikly postupně různé vrány, včela Mája, ale také ryby. Na všech byla vidět velká fantazie a šikovnost tvůrců.
„Workshop Doteky II byl zaměřen na lidi, kteří stojí na okraji společnosti – postižené. Cíl vidím v zapojení postižených spoluobčanů do běžného života, rozšiřování jejich poznání a zkušeností“, shrnula motiv týdenního setkání u výtvarné tvorby Mgr. Zdenka Popelková, předsedkyně pořádající organizace - společnosti Kunštát PRO FUTURO, o.p.s.. Jejím hlavním posláním je zlepšení podmínek pro rovnocenné postavení zdravotně postižených osob v běžném životě mj. formou vzdělávacích a výchovných programů.

Domov na zámku Bystré

workshop 2011  workshop 2011

 

Akce dokumentů