Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Jeskyně Napsali o nás PRÁVO 1.2.2011

PRÁVO 1.2.2011

Nevidomí si osahají květiny

V zahradě smyslů vidoucí na chvíli ztratí zrak a budou poslouchat nevidomého              

Osahat si květiny v jejich autentickém prostředí, taková bude už na jaře zahrada smyslů v areálu známé Jeskyně blanických rytířů v Rudce u Kunštátu na Blanensku. Zahrada začne sloužit nevidomým a slabozrakým a také vidoucím, kteří ale dostanou přes oči šátek, aby „oslepli“, přičemž je zahradou provede skutečný nevidomý.

„Role se na chvíli obrátí. Mohlo by to být zajímavé pro ty, kteří se nedovedou vcítit do pocitu nevidoucích,“ říká Zdenka Popelková, předsedkyně obecně prospěšné společnosti Kunštát pro futuro, kterou založili v prosinci 2009 majitelé jeskyní. Jejich základním cílem je zkvalitnění života lidí se zdravotním postižením, jejich snazší integrace do společnosti, překonávání bariér mezi nimi a většinovou populací. „Při troše snahy a dobré vůle je možné bariéru překonat,“ prohlásila Popelková v pondělí při přebírání sponzorského daru.

Zahradu smyslů začali budovat u vchodu do jeskyně již v loňském roce. Záhony leží ve výši pasu a rostliny, jejichž rozhodující část vysadí na jaře, jsou natolik čichově, chuťově nebo hmatově výrazné, že se snadno dají poznat a určit. Pro nevidomé budou označeny tabulkami s Braillovým písmem. Každý si pak může rostliny ohmatat, přivonět k nim. „Plánujeme rozšířit ještě o zvukový vjem prostřednictvím vody protékající kaskádami. Bude zároveň sloužit k lepší orientaci nevidomých. Umístíme také sochy z dílny nevidomé sochařky,“ dodává Popelková. V zahradě smyslů zaměstnají od jara jednoho, možná dva nevidomé průvodce. Vloni nastoupil jako průvodce v jeskyni nevidomý a sluchově postižený Jan Pavlíček, rychle získal mezi návštěvníky oblibu.

V pondělí informovala Popelková se svým kolegou Antonínem Krejčířem o sponzorském daru dvanácti notebooků od firmy T-Systems. Pět z nich obratem předali blanenské odbočce Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých, jeden dají organizaci Paprsek ve Velkých Opatovicích, kde pečují o klienty s mentálním postižením. Další notebook získá vítěz literární studentské soutěže v rámci brněnského festivalu Tmavomodrý svět pro nevidomé a slabozraké. O dalších teprve rozhodnou.

 

------------

nevidomí 1

 

Nevidomá Helena Hádlerová s vodicím psem Alfim při prohlídce zatím ještě zasněžené zahrady smyslů v Rudce u Kunštátu.

Foto PRÁVO - Jan Trojan

 

 

nevidomí 2

Nevidomá Helena Hádlerová (vpravo) se zrakově postiženou Marií Rekovou z blanenské Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých při prohlídce zasněžené zahrady smyslů.

Foto PRÁVO - Jan Trojan

 

 

Akce dokumentů