Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Jeskyně Napsali o nás Blanenský deník.cz 27.5.2011

Blanenský deník.cz 27.5.2011

http://blanensky.denik.cz/zpravy_region/u-jeskyne-vztyci-prapory-solidarity20110527.html

 

U jeskyně vztyčí prapory solidarity

Kunštát – Prapory UMBU – UMBU, které budou vlát nad Kunštátem po celý týden i sochy zvířátek z pohádek. Toto vše vznikne příští týden na workshopu, na němž se v areálu Jeskyně Blanických rytířů sejdou mentálně postižení lidé z velkopatovického Paprsku a z Domova na zámku z Bystrého u Poličky.
Jeskyně blanických rytířů

Jeskyně blanických rytířů

Autor: www.czecot.com

 

„Mezinárodní workshop Doteky II pořádáme letos v Kunštátě už podruhé. Přijedou na něj dvě instruktorky ze Švýcarska a jeho cílem je vtáhnout mentálně postižené lidi do společnosti. Nestačí, aby byli jen dobře nakrmení a oblečení, chceme jim udělat životy radostnější, přidat jim další hodnotu,“ přiblížila Zdenka Popelková, předsedkyně společnosti Kunštát PRO FUTURO o. p. s., která workshop pořádá.

Workshop jeho účastníci zahájí v pondělí v půl jedenácté ráno v areálu Jeskyně Blanických rytířů. Nejdřív společně namalují prapory UMBU – UMBU, které jsou symbolem solidarity, setkávání a spojení různých kultur. Ty budou vlát nad umělci po celou dobu jejich tvoření.

„Potom začnou účastníci za pomocí švýcarských instruktorek vyrábět postavy z českých pohádek, hlavně zvířátka. Všechny vzniknou z už použitého materiálu, například z PET lahví. Výsledky jejich práce pak ukážeme v sobotu ve čtyři hodiny v areálu jeskyně na vernisáži,“ popsala Popelková.

Lidem, kteří se na týden stanou umělci, budou v Kunštátu pomáhat instruktorky ze Švýcarska. Podle organizátorů akce můžou postiženým ukázat úplně jiný svět, než na který jsou zvyklí. „Ve Švýcarsku se s mentálně postiženými lidmi pracuje úplně jinak než u nás. V Česku stále ještě přetrvávají bariéry z dob bolševika a tendence tyto lidi odstrkávat na okraj společnosti. Tyto stereotypy bychom chtěli pomocí workshopu nabourávat a snažit se vtáhnout mentálně postižené do života, ukázat, co umí,“ dodala Zdenka Popelková.

 

Akce dokumentů